Закрыть
Про нас
Сайт «Кримський терен» - проект Українського культурного центру в Криму. Український культурний центр (УКЦ) був заснований 7 травня 2015 року. Ціллю його створення є збереження української мови й культури на півострові, долучення до історії, традицій, творчості українського народу. Працювати в цьому напрямку складно, але українська приказка вчить: «Як без дiла сидiти, можна обдубiти!»
Поддержать проект
Їхав грека по Тавриді …

Політична топоніміка
Кира Добровольская
Кира Д.
18.06.18
0
Днями представники національно-культурної автономії греків Криму виступили з дивною пропозицією. На їхню думку, в назві «Республіка Крим» не вистачає ще одного слова – «Таврида». Вони вважають, що така назва буде історично обґрунтованою і справедливою, і вже звернулися з офіційним проханням про перейменування в органи влади РФ.

Резонансні заяви

Треба зауважити, що останнім часом різні національні товариства, автономії, об’єднання громад та навіть окремі представники народів немов змагаються між собою, роблячи резонансні заяви. То у 2015 році єврейські громади Криму звернулися до всього світу з проханням про зняття економічних санкцій з Російської Федерації. Як відомо, звернення не допомогло, проте важливо інше: громади наголосили, що розділяють курс уряду РФ, тобто на весь світ заявили про свою лояльність.

Потім в червні цього року севастопольський рабин Біньямін Вольф написав у Фейсбуці захоплені слова про зустріч з представниками так званого дому Романових. «За 100 років Росія змінилася, але я глибоко переконаний, що сьогоднішній Імператорський Дім і президент Володимир Путін велику увагу і повагу надають російським євреям. І молитися за все хороше для цих, без сумніву, великих людей – це було б знаком нашої подяки, – підкреслив рабин. Очевидно, що такі історичні явища як смуга осілості, єврейські погроми, процентна норма в університетах і насильницьке забирання в царську армію кантоністів – все це виявилося несуттєвим в момент «найвищої» зустрічі.

І ось настала черга греків здивувати всіх інших. Як заявив голова грецької автономії Іван Шонус, в сучасній Росії прецеденти з подвійною назвою існують: так, Республіка Якутія носить другу назву – Саха, Республіка Осетія має ще одне історичне ім’я – Аланія. «Крим теж заслуговує всі підстави історично називатися Республіка Крим – Таврида. Ми виступаємо з ініціативою звершення цього факту », – заявив він РІА Новости.

Що все це означає?

 Прохання про перейменування півострова застало владу зненацька. За словами Івана Шонуса, їм відповіли, що це можлива ситуація, але є ряд складнощів. «Потрібно обґрунтування і вивчення цього процесу. Ми далі продовжуємо це питання виносити на дискусійні майданчики, де присутня наукова еліта », – сказав він. Поки вчені і не дуже мужі будуть з’ясовувати, наскільки правомірне додавання назви «Таврида», спробуємо зрозуміти, що все це означає.

Перше, і безсумніву: греки Криму цією заявою підкреслюють, що повністю поділяють політику російської влади. Друге, і навіть більш важливе, ніж перше: вимагаючи додати слово «Таврида» в назву республіки, вони підкреслюють старе грецьке походження цього слова, таким чином натякаючи на те, хто з народів довше живе в Криму. Третє, що випливає з другого: в заяві підкреслюється, що після того, як російська імператриця Катерина II приєднала Крим (який до цього часу де-юре вважався незалежним ханством, а раніше належав Османській імперії), він входив до складу Таврійської губернії і називався Тавридою. Таким чином, на думку глави грецької автономії, додавання «споконвічного» назви сприятиме легітимізації нинішнього статусу півострова.

Наші прогнози

У складній нинішній ситуації з Кримом російській владі не вистачало ще тільки перейменувань. Крім серйозних фінансових витрат, це призведе ще й до конфлікту з частиною кримськотатарської спільноти, який ні місцевим, ні вищим чиновникам, здається, зовсім не потрібен. Тому, скоріш за все, пропозицію кримських греків розглядатимуть до нескінченності, а потім відкладуть «до кращих часів».

Стало бути, резонансна заява – це частина кампанії з формування вірнопідданського іміджу греків Криму. Як ми писали, таку ж політику ведуть і деякі інші національні громади.

На жаль, історія знає чимало прикладів, коли влада використовувала народи в політичній грі, а потім розправлялися з ними. Наприклад, кримські греки, які майже одноголосно підтримали радянську владу на півострові, після Великої Вітчизняної війни були депортовані разом з іншими народами тільки тому, що Сталін вирішив зачистити Крим від непотрібних національних елементів. Єврейський антифашистський комітет, куди увійшли діячі мистецтва, під час війни зібрав величезні грошові суми у світового єврейства, що не завадило радянській владі вбити більшість членів комітету і почати чергову антисемітську кампанію – «справа лікарів». Тому далеко не завжди підтримка курсу партії може обернутися виключно благами.

Кіра Добровольська

Комментарии