Закрыть
Про нас
Сайт «Кримський терен» - проект Українського культурного центру в Криму. Український культурний центр (УКЦ) був заснований 7 травня 2015 року. Ціллю його створення є збереження української мови й культури на півострові, долучення до історії, традицій, творчості українського народу. Працювати в цьому напрямку складно, але українська приказка вчить: «Як без дiла сидiти, можна обдубiти!»
Поддержать проект
Товариство севастопольців

Як працюють кримські українці
Olenka
Оlenka P.
24.09.17
0
Вже два роки в Севастополі діє місцеве об’єднання кримських українців. Його очолює журналіст Олег Леус. Ми зробили невеликий огляд тих заходів, що проводить товариство, про що можна дізнатися на сайті «Леус-Інформ» чи безпосереднє взяти в них участь.

«24 січня (2016) члени та прихильники громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя» (УНКТС) провели зимовий літературно-музичний вечір за українськими народними звичаями. У святкових заходах, які проходили в Діловому та культурному центрі на площі Повсталих, взяли участь два десятки активістів та запрошених гостей. Ведучими на святі були ініціатори створення УНКТС Пласкальна Любов Дмитрівна та Леус Олег Олександрович. Народний самодіяльний квартет «Віолко» під керівництвом Ковальчука Віктора Олександровича виконав на вечорі більше як півтора десятки українських пісень, в тому числі «Тиха ніч», «Добрий вечір пане-господарю», «Нова радість стала», «Ой на річці на Йордані», «Ходімо пане-брате», «Дарую вам пісню», «Пам’ятай», та інші. Представники білоруського, болгарського та польського товариств розповіли присутнім про національні звичаї свої народів під час зимових свят, які, за їхніми словами, дуже подібні до українських».

«9 березня (2016) активісти разом із звичайними громадянами поклали квіти до пам’ятника Т.Г. Шевченку на проспекті Жовтневої революції (західний Севастополь). Того ж дня члени та прихильники УНКТС зібралися в офісі Севастопольського національно-культурного центру (СНКЦ) на площі Повсталих, де Трубнікова-Стельмащук Клавдія Марківна зачитала їм лекцію про Шевченка художника та графіка і влаштувала виставку його рисунків».

«16 березня (2016) члени та прихильники УНКТС провели зустрічі та телефонні переговори, під час яких засудили наміри групи місцевих жителів, що збирають підписи з вимогою перенести пам’ятник Шевченку з людного проспекту Жовтневої революції на окраїну Севастополя. На початку березня (2016) група маловідомих жителів Севастополя розпочала кампанію проти пам’ятника поету, письменнику та художнику Тарасу Григоровичу Шевченку, який стоїть на проспекті імені Жовтневої революції. Оскільки їх підтримують газети, можна говорити, що ініціатори кампанії мають покровителів. На нашу думку, пам’ятник великому поетові, солдату і матросу має моральне право стояти в приморському Севастополі на своєму місці».

22 травня (2016) члени та прихильники Українського національно-культурного товариства Севастополя (УНКТС) відзначили День матері, який в останні роки святкують в понад півсотні країн світу. Вечір, який проходив в Діловому та культурному центрі на площі Повсталих, вели Пласкальна Любов Дмитрівна та голова УНКТС Леус Олег Олександрович. Українське національно-культурне товариство Севастополя (УНКТС) провело літературно-музичний вечір за мотивами народного свята Івана Купала (Купайла), яке широко відзначається в Україні, Білорусі, Польщі та інших країнах Східної Європи».

Товариство УНКТС було засновано 5 листопада 2015 року. Витяг зі статуту УНКТС:

Метою Товариства є об’єднання громадян українського походження, що проживають в Севастопольському регіоні, для захисту спільних інтересів, збереження культурної самобутності, духовності, мови, народних традицій і звичаїв, сприяння досягненню міжнаціональної злагоди в Севастополі. Напрямками діяльності Товариства є: реалізація громадянських, культурних і соціальних прав українців, щопроживають в Севастопольському регіоні; сприяння створенню шкіл і дитячих садів з українською мовою викладання і навчання; сприяння створенню та функціонуванню недільних шкіл та курсів з вивчення української мови; вивчення та поширення українського історичної та культурної спадщини, відродження народних традицій, звичаїв, народних свят, ознайомлення з культурою, мистецтвом і сучасним життям українського народу; організація проведення вечорів, присвячених знаменитим українцям; організація проведення концертів та виставок українського образотворчого і прикладного мистецтва; сприяння створенню бібліотеки української літератури, періодики, фото-відеотеки; проведення народних свят, відродження і розвиток художніх промислів та ремесел …
«Правління громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя» (УНКТС) виступило з ініціативою створення в місті некомерційної громадської організації «Севастопольський міський центр народної творчості», який потрібен для фінансування народних самодіяльних ансамблів та інших творчих колективів. Про це мова йде у відкритому листі правління УНКТС до громадських об’єднань міста, поширеному 04 липня (2016). В Севастополі налічується декілька десятків народних самодіяльних співочих та танцювальних колективів, які розвивають народну культуру на хвилі ентузіазму і не отримують ніякого фінансування — ані державного, ані благодійного. В той же час зірки та напів-зірки естради та шоу-бізнесу, які виступають на масових концертах на площі Нахімова за підтримки міських засобів масової інформації, отримують пристойне фінансування за гідним критики принципом: чим ближчий співак чи гурт до чиновників, тим кращі гроші він отримує… Просимо відгукнутися всіх, хто вважає за можливе створити такий центр».

«Правління громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя» (УНКТС) виступило проти вирубки лісових ялинок і продажу їх в якості новорічної прикраси. Про це мова йде в заяві правління УНКОС від 23 грудня (2016)».

«Правління громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя» (УНКТС) назвало «московський» проект генерального плану Севастополя неприйнятним і таким що викликає соціальну напруженість. Повний текст заяви правління УНКТС з даного приводу, ухвалений 31 травня (2017)… Тисячі севастопольців, в тому числі місцеві українці, висловили своє глибоко критичне ставлення до даного документу. Особливе занепокоєння людей викликали наміри архітекторів та чиновників змінити цільове призначення землі в мікрорайонах приватного сектору і перетворити зони індивідуальної приватної забудови на зони малоповерхової чи багатоповерхової забудови…».

«30 серпня (2017) члени та прихильники громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя (УНКТС)» провели літературні читання до дня народження українського письменника Івана Яковича Франка. У зв’язку із призупиненням діяльності Севастопольського міського національно-культурного центру, читання проходили на приватній квартирі».

http://leus-inform.org.ua

 

Комментарии