Закрыть
Про нас
Сайт «Кримський терен» - проект Українського культурного центру в Криму. Український культурний центр (УКЦ) був заснований 7 травня 2015 року. Ціллю його створення є збереження української мови й культури на півострові, долучення до історії, традицій, творчості українського народу. Працювати в цьому напрямку складно, але українська приказка вчить: «Як без дiла сидiти, можна обдубiти!»
Поддержать проект
Ще не сезон ?! Не може бути!

Rybak Oles
Oles R.
05.06.18
0
Ось й настало літо. І хоча офіційно курортний сезон стартував 1 травня, але кримчани знають, що справжній сезон починається з черешні і теплого моря. Тобто якраз зараз – погода в цьому році незвичайно спекотна, перевищення середніх температурних показників зафіксовано ще з квітня. Тобто, через погодні та за іншими показниками – начебто сезон. Чому начебто? З 2014 року на півострові популярний жарт: курортний сезон в Криму ділиться на два частини – «ще не сезон» і «вже не сезон».

«Відпочиваючих – немає»

Коктебель-2017. Жовтень. Але, здається, різниці немає. Фото автора.

Зараз явно «ще не сезон», хоча погода на висоті. Однак відпочиваючих так мало, що неозброєним оком їх не видно. Причому мало не тільки шанувальників пляжного відпочинку (в кінці кінців, багато хто чекає кінця літа, коли море закипить), а й туристів взагалі. На набережній Балаклави немає нікого, крім заманювачів на морські прогулянки. Навіть нас, трьох сімферопольців, вони в розпачі намагалися захопити «недорогою екскурсією за 1000 рублів». Так і тягнуло відповісти: «катайтеся самі за такі гроші». У ресторанах Балаклави людей мало навіть в обідню пору. На набережній неквапливо споруджуються дерев’яні кіоски. Власне, все підтверджує, що «ще не сезон».

Відпочиваючих немає взагалі – констатує керуючий приватної готелем на мисі Фіолент. «Раніше в травні-червні приїжджали студенти або бабусі з дітьми: ціни на житло були нижче, ніж в липні і серпні. Починаючи з червня, ми брали відпочиваючих мінімум на три дні, відмовляючи тим, хто хотів зупинитися на день-два. Словом, було з кого вибирати. Зараз поки немає нікого, хоча ціни жалюгідні – 500 рублів з людини в добу ». За словами керуючого, на 1 червня в готелі заброньовані дві кімнати на серпень терміном на три тижні. І це все. До речі, при бронюванні туристи вибили собі знижку за проживання, мотивуючи її тривалим перебуванням. І на це довелося піти, щоб не упустити клієнтів – пропозиція значно перевищує попит.

У Севастополі людей багато, але відпочиваючих з них – лічені сотні. Більшість приїхали – громадяни Росії, які в пошуках кращої долі (або сезонної роботи) перебираються до Криму. У місті-герої крутяться великі гроші, і жителі багатші, ніж решта населення півострова, але курортна сфера як і раніше не розвинена.

Якщо відпочиваючі поки не дісталися до південного берега, то про західне і говорити нема чого. Приватний сектор Євпаторії і приморських селищ порожній. Як розповідають власники готелів, є бронь на липень і серпень, але при цьому і вільних місць залишається багато. Раніше, за їхніми словами, які бажають відпочити в середині і наприкінці літа вже в травні доводилося відмовляти.

Однак і східний берег, і навіть теперішні ворота Криму – Керч – виявилися не готовими до прийому курортників. «Жителі Керчі скаржаться на стан центру міста. На головній вулиці – некошений трава, бур’ян, запущені газони, сміття. Крім того, мешканці Керчі переживають за туристів, яким просто нема чого робити в місті, так як набережна – абсолютно порожня », – пише сайт Новини Криму. «Соромно перед гостями міста. Розваг немає, порожня набережна. Про який курортний сезон в нашому місті може йти мова? Розмовляла з багатьма жителями Анапи, які, проїхавши по мосту, побували в Керчі. У всіх думка: як ніби потрапили в 80- 90-е роки, розваг немає, піти нікуди », – цитує видання місцеву жительку.

Офіційно: туристи їдуть!

Набагато більш оптимістичний погляд на те, що відбувається у властей півуострова. Виявляється, з початку року в Криму відпочило більше одного мільйона туристів, написав у Facebook Сергій Аксенов. «За п’ять місяців в Криму відпочивало 1,14 млн туристів. Це майже на 28% вище рівня аналогічного періоду минулого року », – повідомив він. По його словам, «третім відпочиваючих прибули авіатранспортом. За два тижні мая 17% від загальної кількості туристів приїхали до нас по Кримському місту. Это впечатляет». Доволі багато, на його думку, і туристів з України: «Незважаючи на санкції та перешкоди з боку влади Києва, майже чверть  туристів (23%) приїжджає з України», – написав чиновник.

Дикий відпочинок недешевий

Щоб популяризувати відпочинок в Криму, міністерство екології озвучило ціни відвідування територій, що особливо оберігаються. До речі, нині майже всі популярні місця відпочинку отримали подібний статус. Судячи з прайс-листом, послуги коштують недорого, але ось платити потрібно за все. Парковка машини, відвідування туроб’єктом, екскурсія, відпочинок на туристичній стоянці, прокат мангала, дрова, ночівля в наметі, піші прогулянки, поїздки на авто в залежності від його класу і т. д. – все коштує грошей.

Треба відзначити, що при відвідуванні ЗОППО існує багато пільг і знижок для ветеранів, інвалідів, дітей до 7 років і так далі. Список пільговиків і знижок у кожної ЗОППО свій, рекомендуємо ознайомитися з ними на сайті міністерства екології.

Правда, всі ці милі знижки компенсуються дивними або непомірними цінами. Так, наприклад, відвідування туалету обійдеться в 20 рублів. Сім’я з 4-х осіб з двома дітьми може заплатити від 200 рублів і більше. А якщо діти водички перепили або ягід зелених поїли? Так і розоритися можна. Дивують і ціни на відпочинок в альтанках. Якщо у Великому каньйоні, де і так повно тіні, вартість коливається від 60 до 70 рублів за людину в годину, то в національному природному парку «Тарханкутський», де практично взагалі немає дерев, за можливість посидіти в альтанці доведеться заплатити 450 рублів з людини. І так, теж за годину.

До речі, пільги для місцевих жителів передбачені лише в одному заповіднику – Опукський. Але не для всіх кримчан, а тільки для жителів Ленінського району. Очевидно, міністерство вважає, що жителі півострова досить заможні і пільг не потребують. Словом, однією рукою чиновники дають, інший – віднімають. В результаті набігає значна сума, яка може зробити пролом в сімейному бюджеті. У такому випадку люди тричі подумають, чи варто їхати на відпочинок до Криму.

 Олесь Рибак

Комментарии