Все по закону
Дійсно, причепитися до власника ділянки, який готує його під забудову, неможливо. Управління ялтинського екологічного контролю заявило, що дозвіл на вирубку було дано найвищою інстанцією – Росприроднагляду. Саме ця організація в Росії відповідає за долю червонокнижних рослин.
Місце, де по-варварськи вирубані фісташка і ялівець – єдине, що залишилося від парку «Чаїр». Воно розташоване на схилі від палацу Дюльбер до Ясної Поляни. Ділянки в приватну власність були передані ще при Україні- нібито ветеранам. Однак забудовувати їх в український період не стали. Потім земля виявилася викуплена якимись особами, і в підсумку її власником зараз став Олексій Хріпунков з Липецька.
Створіть ООПТ!
Місцеві жителі, як раз передбачаючи, що схил може піти під комерційне використання, зверталися в адміністрацію Ялти і прокуратуру з проханням перевести землю з ІЖС в паркову, повернути місту і надати їй статус території, яка особливо охороняється (ООПТ). Рік тому, в травні 2017 року, з адміністрації Ялти надійшла відповідь: «В рамках безстрокової програми« Збережемо ялівці Криму »управлінням земельного і містобудівного контролю була ініційована робота по збереженню даної популяції ялівців і створення на цій території ООПТ місцевого значення».
Однак за рік так і нічого не було зроблено, доля схилу не була вирішена і забудовник, скориставшись незрозумілим статусом території, приступив до вирубки, отримавши на це всі необхідні документи. За кожне вирубане дерево – а їх зараз близько 40 з невеликим, він повинен висадити по два не пізніше листопада поточного року.
Хто лобіює інтереси забудовників?
Однак, якщо б залишки парку «Чаїр» були віднесені до ООПТ, ймовірно, Росприроднагляд не видав би дозвіл на знищення дерев. Тому головне питання в цій історії варто адресувати владі Ялти, яка до останнього тягнула зі створенням ООПТ в Гаспрі: хто винен в цьому і чиї інтереси переслідувалися?
До речі, це далеко не перше варварське ставлення до унікальної природи півострова. Так, нещодавно постраждав ялівцевий гай в Ласпі, якому уряд Севастополя до останнього не давав статус території, яка особливо охороняється. І навіть коли рішення було прийнято, в ООПТ не ввійшли ділянки забудовника «Агат-Т». На них були побудовані багатоповерхові будинки, заради яких вирубали тисячі ялівців і фісташок.
Михайлина Михайлова