Закрыть
Про нас
Сайт «Кримський терен» - проект Українського культурного центру в Криму. Український культурний центр (УКЦ) був заснований 7 травня 2015 року. Ціллю його створення є збереження української мови й культури на півострові, долучення до історії, традицій, творчості українського народу. Працювати в цьому напрямку складно, але українська приказка вчить: «Як без дiла сидiти, можна обдубiти!»
Поддержать проект
Літній відпочинок

Ціна питання
Mikhailina Mihailova
Mikhailina M.
27.06.18
0
Канікули! Діти, безумовно, щасливі. Що стосується батьків, то їх почуття досить суперечливі. Хтось з радістю відправив чи готується відправити нащадків в дитячі табори, хтось категоричний противник такого відпочинку. «Кримський терен» спробував розібратися в цій ситуації.

Захворіють всі!

Сімферополь, червень, 2018. Площа ім. Леніна. Діти у червоних краватках йдуть на захід до колишнього Українського театру. Фото автора.

Треба сказати, що сезон дитячого відпочинку в Криму почався просто феєрично – з масового отруєння в таборах «Ласпі» і «Чайка», що входять в зону відповідальності уряду Севастополя. На початку літа їх урочисто відкрили в присутності голови Ради Федерації Росії Валентини Матвієнко, а вже через тиждень почалися масові отруєння: спочатку – в «Чайці», потім – в «Ласпі». В останньому діти, за словами батьків, скаржилися на огидний смак їжі. Кілька десятків людей були госпіталізовані з діагнозом «гастроентерит». В результаті робота табору «Ласпі» була припинена рішенням комісії з надзвичайних ситуацій у зв’язку з масовим інфікуванням дітей і вожатих. Точне число хворих і госпіталізованих не розголошується, за різними оцінками, їх від 30 до 50 осіб з різним ступенем тяжкості хвороби.

Росспоживнагляд заявив, що причинами масового захворювання дітей і вожатих в севастопольському держбюджетному установі Дитячий оздоровчий центр «Ласпі» «стали носії патогенного стафілокока серед працівників харчоблоку та грубі порушення санітарно-епідеміологічного режиму». Можливо, на роботу взяли хворих людей з фальшивими медичними документами.

Many, many, many …

Тепер, швидше за все, все інстанції перевіряють і інші табори, тому є надія, що обійдеться без подібних НП. Однак, крім сумного початку сезону, у батьків є й інші причини відмовитися купувати путівки, і головна з них – фінансова. Вартість путівок коливається в середньому від 30 тисяч до 45 тисяч рублів за три тижні. Є і вищий за середній: наприклад, один з таборів в Піщаному пропонує за 15 днів перебування заплатити 71 тисячу рублів, а «багатомовний» табір в Алушті – 56 тисяч за той же термін.

Чим більше наворотів типу «багатомовності», «ігор і спілкування з носіями мови», тим, відповідно, і відпочинок дорожче. Якщо ж табір скромно називає себе «оздоровчим», то ціна найчастіше коливається від 30 до 35 тисяч за три тижні. До речі, на сайтах деяких дитячих установ в числі інших достоїнств значиться «пункт прокату спортивного інвентарю» (Що??!). З огляду на середні зарплати кримчан, путівки в дитячі табори далеко не всім по кишені.

Хто і куди?

Зі спілкування з чотирма мамами, які погодилися розповісти про плановану поїздку в табір, з’ясувалося наступне. Троє вибрали «бюджетний» варіант за 30-35 тисяч рублів: в Саках і на Азовському морі під Керчю. Одна батьківська пара з Самари, що працює в системі МВС, вважала за краще спортивний табір в Ялті за 53 тисячі. Скрізь йдеться про одну дитину, повну сім’ю та зміну в 21 день. Розклад приблизно зрозумілий: чиновники, військові і приїжджі (часто ці категорії перетинаються) вибирають дорогий дитячий відпочинок, кримчани ж схиляються до більш скромного.

За словами однієї з мам, чия дев’ятирічна дочка поїхала відпочивати в Євпаторію, більшість дітей в загоні дочки складають жителі Росії. Їх організовано везуть з Москви, Пітера та інших міст. Кримські діти в меншості в силу того, що зарплати їх батьків нижчі за середні. І це при тому, що в перший літній місяць ціни на путівки традиційно трохи нижче.

У підсумку виходить, що більшість кримчан не в змозі оплатити відпочинок синові чи доньці, тому діти або залишаються з батьками, або їдуть до бабусі. Як з’ясувалося, особливою популярністю користуються родичі, які проживають на материку: кримські мами «підкидають» їм дітей на літо. Мотивування така: ціни нижчі, фруктів більше. Крім того, деякі відзначають, що діти отримують в школі занадто велику дозу ідеологічних ін’єкцій, тому влітку – ніяких таборів.

Залишається додати, що деякі кримські батьки вивозять дітей у дитячі табори на материк. Для довідки: зміна в два тижні в спортивному таборі в Генічеську коштує 8 тисяч гривень (трохи менше 16 тисяч рублів). Це середня ціна, можна знайти дешевше. Правда, більшість недорогих закладів просять передоплату заздалегідь.

Михайлина Михайлова

Комментарии