Закрыть
Про нас
Сайт «Кримський терен» - проект Українського культурного центру в Криму. Український культурний центр (УКЦ) був заснований 7 травня 2015 року. Ціллю його створення є збереження української мови й культури на півострові, долучення до історії, традицій, творчості українського народу. Працювати в цьому напрямку складно, але українська приказка вчить: «Як без дiла сидiти, можна обдубiти!»
Поддержать проект
День радості і веселощів

Свято Івана Купала
Rybak Oles
Oles R.
24.06.18
0
Свято відзначається 24 червня – одне з найвеселіших серед українських народних свят. З ним пов'язано безліч прикмет і повір'їв. За традицією в цей день плели вінки, робили опудала Марени та Купала, збирали трави, які вважалися особливо цілющими і стрибали через багаття, тому що вогонь має очисну силу.

Чому Купала?

Багато хто помилково вважає, що назва пов’язана з тим, що в цей день було прийнято купатися в річках і озерах. Насправді 23 червня святкується день святого Іоанна Хрестителя, того самого, хто, за переказами, хрестив Христа у водах Йордану. Зв’язок Іоанна з водою, яка зміцнила у свідомості слов’ян, була перенесена на день найсвятішого, тому більшість обрядів в цей день проводиться на березі водойм. А купання – це вже вторинна, але не менш важлива традиція.

Кримчани не відстають. Але є нюанс…

Севастополь. 20.06.2018. Фото автора.

Кримські українці теж відзначають це свято. Хтось на березі крихітних водоймищ, більшість – у моря. В цьому році, на жаль, майже всі водойми висохли, а багаття палити заборонено в зв’язку з пожежною небезпекою. Але це не перешкода для того, щоб згадати про народні традиції. Так, активісти регіональної громадської організації «Українське національно-культурне товариство Севастополя» 20 червня провели літературно-музичний вечір, присвячений святу: голова організації Олег Леус прочитав купальські вірші, а учасниці жіночого самодіяльного хору «Журавки» заспівали народну пісню «На Івана, на Купала» та інші.

Між тим, як ми з подивом з’ясували, в Криму з 2014 року існує фестиваль «Іван Купала», який має сайт в зоні ru. Приватизація народних свят – річ сама по собі сумнівна з точки зору моралі. Але, немов цього мало, організатори фестивалю беруть плату за участь! Вартість квитків вражає: для дорослого – тисяча рублів, для дітей від 7 до 15 років – п’ятсот рублів, для самих маленьких вхід безкоштовний. Настільки неприкрита спроба наживи на народних традиціях не робить честі, а комерційна складова тут очевидна. За тисячолітню історію цього свята, швидше за все, це один з небагатьох випадків. І тим сумніше, що це відбувається в Криму.

Плутанина в датах

Коли відзначати свято Івана Купала – 24 червень або 7 липня? Треба пам’ятати, що до революції календар на території Російської імперії відставав від європейського на 13 днів, а після 1917 року ця різниця була скасована, і люди раптово з 1 січня перенеслися в 13 січня. Історія зі старим Новим роком зростає саме звідти. Тому всі церковні свята мають подвійну датування – за старим стилем і по новому. Однак за традицією Іван Купала зазвичай приурочений до найдовшого дня в році і найкоротшою ночі – древньому свята Сонця, тому відзначається в 20-х числах червня. Однак строгих правил немає, і ніхто не заважає відзначити його і 7 липня.

День святого або «бісівські ігрища»?

Далеко не завжди день Іоанна Хрестителя супроводжувався народними ігрищами. У середні століття церковні влади забороняли в цей день веселощі та ігри з водою і вогнем, бо бачили в цьому прояв дохристиянських, язичницьких вірувань. Все, що приносило радість, церквою не заохочувалося, тому в посланнях ієрархів «бісівські ігрища» заборонялися. А щоб ви не думали, що це все в минулому, то ось вам сучасний приклад: у 2013 році на прохання РПЦ святкування дня Івана Купала було заборонено в одному з районів Воронезької області. Однак, незважаючи на опір священиків, традиції на Івана Купала особливо живучі.

Що робили в цей день

По-перше, збирали трави. Зірвані до заходу, вони володіли цілющими і магічними властивостями. Крім чебрецю, любистку, чорнобривців, васильків, в вінки вплітали кропиву і полин – всі ці трави вважалися оберегами від нечистої сили. Дітям носили вінки з ранку і до ночі, вважалося, що вони подарують здоров’я та удачу.

По-друге, робили опудала Марени та Купала – жіночого і чоловічого втілення сил природи. Опудала могли бути і великими, і маленькими – у вигляді лялечок; їх робили в основному з гілок і сіна. Вночі опудала спалювали. У деяких регіонах України, наприклад, в Чернігівській і Полтавській областях, лялечок робили з глини і потім топили в річці.

Неодмінним атрибутом свята було обрядове дерево: верба, вишня, іноді сосна. Його наряджали вінками, квітами та стрічками.

Купання в цей день теж носило обрядове значення. Вважалося, що вся нечисть виходить з води, і обмивання в річці або озері принесе удачу. Купальську воду набирали і потім зберігали, вірячи, що вона стала цілющою.

Що робили в цю ніч

Чи не основна дія свята відбувається з настанням темряви, коли запалювали купальні багаття. У цю ніч з’являються все добрі духи природи, тому вогонь, поряд з водою і рослинами – головні дійові особи свята. Очисні стрибки через багаття, де згорали все погане, приносили удачу і здоров’я. За традицією, закохані повинні стрибати через вогнище, взявшись за руки, і, якщо вони не розтиснуть руки, то любов їх вважалася сильною і вдалий стрибок обіцяв швидке весілля.

Вночі пари ходили в ліс – шукати квітку папороті, який може принести нечуване везіння тим, хто його знайде. Іноді хлопці і дівчата поділялися, перші шукали папороть, а другі – тирлич. Ближче до світанку багаття потрібно було обов’язково загасити – інакше нечиста сила могла підібрати вугіллячко. Після цього пускали на воду вінки, іноді зі свічками. Та дівчина, чий вінок довше протримається на воді, скоро вийде заміж.

Олесь Рибак

 

 

 

 

 

Комментарии